Bulunduğunuz Sayfa: Ana Sayfa > Kendirli

KENDİRLİ BELDESİ, RİZE

Kendirli Beldesi'nin Tarihçesi

Rize Merkez İlçeye bağlı Kendirli Beldesi'nin eski ismi "düzlük" anlamına gelen Ğoloz'dur. Bölgenin eğimli arazi yapısına ve komşularına göre daha düz alana sahip olduğundan beldeye bu isim verilmiştir. Ancak, Cumhuriyetin ilanını izleyen yıllarda beldenin ismi değiştirilerek KENDİRLİ ismini almıştır. Buna sebep olarak ta o tarihlerde beldede Kendir bitkisi üretiminin fazla olduğu gösterilmektedir.

Kendirli Beldesi'ne ilişkin fazla tarihi kaynak yoktur. Buna sebep olarak 1928 yılında yapılan harf inkılabından sonra eldeki Osmanlıca yazılmış belgelerin kaybolması gösterilmektedir. Belde'de yaşayan en yaşlı insanlar da en çok üç kuşak öncesinden haber verebilmektedir. Bu kişilerle yapılan yüz yüze görüşmelerde, Kendirli Beldesi'nin eskiden medreseler şehri olduğu tespit edilmiştir. Fakat günümüzde bu medreselerden ortada kalan hiçbir kalıntı yoktur. Bunun, Rus işgali, Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Kanunu ve çok yağışlı iklim şartları gibi sebeplerden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Bugün ayakta kalmış tek tarihi kalıntı 96 yıllık bir geçmişi olan Kendirli Merkez Camii'nin minaresidir.

1967 yılına kadar Rize ilinin Kalkandere bucağına bağlı bir köy olan Kendirli, aynı yıl belediye olup Rize ili Merkez İlçeye bağlı Belde haline getirilmiştir. Belde bugün beş mahalleden oluşmaktadır.(Asmalık mah., Halaslar mah., Sırt mah., Düz mah., Orta mah.) Verdiği göçlerle birlikte,Toplam Nüfusun 7-8 bini bulduğu tahmin edilmektedir. Ekonomisi Çay Tarımı'na dayanmaktadır.
 

Beldenin Coğrafı Konumu

Kenderli Beldesi, Rize il merkezinden 27 km uzakta ve sahilden 9 km içerde yer alan düz bir yapıya sahip, denizden 250 m yükseklikte bulunan şirin bir yerleşim yeridir.  Beldenin doğusunda Beştepe Köyü, kuzeyinde Esentepe Köyü, Kuzeybatısında Maltepe Köyü, batısında Kalecik Köyü, güneyinde Dilsiz Dağı, güneybatısında ise Geçitli Köyü bulunmaktadır ve bu köylere ulaşım kolaylıkla yapılmaktadır. 

Toprak yapısının granit, fosfor, bozalt ve antrasit kayaların bileşmesinden meydana gelmiştir. Kendirli Beldesi'nde her mevsim yağışlı (Subtropikal) iklim tipi egemendir. Yaz mevsiminde sıcaklık kuraklığa yol açmaz, kışın don olayı gözlenmez. Yıllık ısı ortalama + 15 C derece cıvarındadır.

Kenderli Beldesi'nin etrafı dağlarla çevrili olduğundan iklim çevre yörelere göre daha ılımandır. Çevresindeki diğer köylerden derelerle ayrılmıştır. Ayrıca, Kendirli Beldesi'nin toplu bir yerleşim yapısına sahip olduğu gözlenmektedir. 

Belde'de doğal olarak yetişen ağaç türleri; kızılağaç, orman gülü, kayın, meşe, ladin, yabani karayemiş ve özellikle de cevizdir. Halkın geneli çay ile ilgilendiğinden beldenin genel görünümü çay bahçelerinden ibarettir. Belde'de ulaşım problemi yoktur. Ulaşımda toplu taşıma araçlarından faydalandığı gibi, çoğunlukla özel araçlarla yapılmaktadır.© 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.   Tasarım ve Kodlama: Ali Akyıldırım